Notion kullanarak blog yazmak

date
Sep 13, 2021
slug
notion-kullanarak-blog-yazmak
status
Published
tags
personal
summary
İlk blog yazımı 2008 yılında yazdığımı hatırlıyorum. Üniversiteden yeni mezun olmuştum. Sonu wordpress.com olacak şekilde ismimle bir hesap almış, blog yazmaya başlamıştım.
type
Post
İlk blog yazımı 2008 yılında yazdığımı hatırlıyorum. Üniversiteden yeni mezun olmuştum. Sonu wordpress.com olacak şekilde ismimle bir hesap almış, blog yazmaya başlamıştım. Kodları kendi hosting hesabımda barındırmak, temaları düzenlemek, yeni tasarımlar hazırlamak, burayı şöyle mi değiştirsem acaba filan derken wordpress.org'dan indirdiğim paketle kendi alan adıma bir içerik yönetim sistemi, yani blog kurmam da o yıllara denk geliyordu. Bloglamanın gerçekten altın çağıydı. Ne Twitter, ne Facebook şimdiki kadar yoğun olarak kullanılıyordu. FriendFeed'in kurşun atıp kurşun yediği yıllardı. (2009'da Facebook satın aldıktan sonra yatırım yapmadığı gibi öldürdü güzelim siteyi. 2015'te de kapandı.) Onun haricinde varsa yoksa blogtu her şey. Kendi alan adına site kurup hosting ile uğraşmak istemeyen de Google'ın hizmeti Blogger'ı kullanırdı. Yüzlerce insanın blogunu tarayıcıdaki yer imlerinde kaydettiğimi ve RSS ile takip ettiğimi hatırlarım. O yıllarda blog yazan birkaç kişiyi uzaktan da olsa tanırım, hala takip ederim.
Video preview
Yıllar geçti, zaman zaman başka alan adlarıyla bloglar açtım, sonra aralar verdim, sonra tekrar başladım derken bu zamana kadar geldik. Şu sıralar çok yoğun olmasa da ara sıra Medium'a yazıyorum. Medium'u da bir ara kendi alan adımla (custom domain) kullansam da pek ısınamadım vazgeçtim. Bu işlere girdim girelim blog yazmayı hala çok severim -bambaşka bir zevktir benim için çok yoğun olmasa da.
Sanırım tam bir sene olmak üzere, dijitalde tuttuğum tüm notlarımı Notion'a taşıdım. Çok sevdiğim Evernote ile yollarım 2014'te kesişmiş, orayı tam bir ansiklopedi olarak kullanmıştım ama yavaşlık, kullanım zorluklarının başlaması, hesap kısıtlaması derken Notion ile tanışınca pılımı pırtımı topladım göçüp gittim. Kişisel notlarla birlikte çalıştığım konularla ilgili tuttuğum bazı notları, yazdığım yazıları ve daha birçok şeyi Notion'da barındırmaya devam ediyorum.
Bir yıllık süre sonunda çok memnunum diyebilirim. Yazılar dahil her şey burada toplanınca yakın bir zaman önce acaba burayı bir içerik yönetim sistemi olarak da kullansam mı diye araştırmalara koyuldum. Çünkü API desteği geldiğini duymuştum birkaç zaman önce. Kendim de uğraşmak istemedim o yüzden Github'a baktım. Tahmin ettiğim gibi çok güzel hazırlanmış çözümler vardı. Hadi içerik yönetim sistemi olarak Notion'ı kullandık diyelim, hosting ile de uğraşmak istemiyordum. Tam da karşıma Next.js ile yazılmış, Vercel'de ayağa kaldırılabilecek bir repo çıktı. Vercel'de kendi alan adımı kullanabileceğimi de biliyordum proje bazlı olarak. Tamam dedim, bu tam benlik bir iş. Tasarımla filan da çok uğraşmak istemediğimden dolayı masrafsız olarak (domain maliyeti hariç) blogu oluşturmaya karar verdim.
notion image
Zaten halihazırda notlarımı tutmak için sık sık kullandığım bir yazılımda, başka bir yere gitmeden içerik oluşturmak zaman ve kullanım maliyeti düşünüldüğünde inanılmaz rahatlatıcı geliyor bana.
Sonuçta bu yazıyı ilk ve son olarak, başka bir yere taşımayla düzenleme ihtiyacı olmadan Notion'da yazıyorum. Tüm düzenlemeleri ve yazım kontrolünü yaptıktan sonra geriye kalan tek şey "status" kısmında etiketi "draft" olanları "published" olarak çevirmek. 2008 yılında kurduğum o blogu hatırlıyorum da vay be diyorum işler nereden nereye geldi, insan gerçekten hayret ediyor.

Github'da karşıma çıkan repoyu siz de kullanmak isterseniz forklayın gitsin.
 

© Bekir Arslan 2008 - 2024