Termostaki çay kahve lekesi ve kokusu nasıl temizlenir?

date
Jul 9, 2024
slug
termostaki-cay-kahve-lekesi-ve-kokusu-nasil-temizlenir
status
Published
tags
personal
food
summary
Karbonat, sirke, limon, tuz, limon tuzu… Termos temizlemek için benim gibi her şeyi denediniz ama o inatçı, o yıllanmış, o sonraki içeceğinize kokusu sinen leke ve koku bir türlü çıkmıyor mu? Lekelere karşı elimizde büyük bir koz var: Termos kullanmamak.
type
Post
Karbonat, sirke, limon, tuz, limon tuzu… Termos temizlemek için benim gibi her şeyi denediniz ama o inatçı, o yıllanmış, o sonraki içeceğinize kokusu sinen leke ve koku bir türlü çıkmıyor mu?
Lekelere karşı elimizde büyük bir koz var: Termos kullanmamak.
Şaka şaka. Ben çözümü buldum: Bulaşık makinesi tableti.
Elimde sıcak içecekler için kullandığım farklı boyutlarda Stanley marka üç termos var. Yaklaşık 7-8 yıldır kullandığım bu termoslara bu zamana kadar hiç bulaşık deterjanı sürmedim. Her kullanım sonrası bol suyla temizledim ama ne kadar temizlesem de zamanla çay, kahve, bitki çayı gibi sıcak içeceklerin kokusu ve lekesi ister istemez sindi. Zaman zaman yukarıda saydığım maddeler ve kaynar su kullanarak lekeleri tamamen çıkarmayı denesem de fayda etmedi.
Bugün yine benzer bir arayışla YouTube’da dolaşırken bir videonun altındaki yorumda bulaşık tableti tavsiyesi gördüm. Olur mu olur derken en lekeli gördüğüm bir termosu denek olarak kullanmaya karar verdim. Beklentimi düşük tutmuştum hayal kırıklığına uğramamak için ama lekeden eser kalmayınca inanamadım.
🤔 Nasıl yaptım?
  • Her tablette aynı etki olur mu bilmiyorum ama bizim evde Asperox Sparx Diamond marka bulaşık makinesi tableti vardı ben onu kullandım.
  • Termosun içine bir tane tablet attım.
  • Ağzına kadar kaynar su ekledim.
  • Yaklaşık 10 dakika bekledim.
  • Dökmeden önce suyun üzerindeki kahverengi lekeleri görünce hadi bakalım dedim.
  • Boşalttım ve bol suyla çalkaladım.
  • Fırça veya sünger kullanmadım çünkü zaten erişemiyorsunuz. Bence kaşık veya çatal gibi metal bir madde kullanarak sünger ulaştırmakla da uğraşmayın çünkü metalle iç çepere zarar verebilir; termosun özelliğinin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Zaten sadece suyla çalkalamak yetiyor.
  • İlk denemede inatçı olan kısımlar kaldığı için aynı işlemi tekrar yaptım. Sonraki temizlik zamanında bir defada çıkacağını tahmin ediyorum çünkü bunu ayda bir yaparım diye tahmin ediyorum.
En çok merak ettiğim ve çekindiğim şey tabletin kokusunun kalıp kalmayacağıydı ama çok şükür kalmadı. Bulaşık tabletinin markası ve termosunuzun iç yapısı bu denklemin en önemli değişkenleri, bunu düşünerek siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz.
🙏 Teşekkürler.
Umarım bu yöntem sizin için de faydalı olmuştur. Daha fazla kişinin faydalanması için bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Afiyet olsun.

© Bekir Arslan 2008 - 2024