Çocuklarla oynadığımız video oyunlar

date
Mar 8, 2024
slug
cocuklarla-oynadigimiz-video-oyunlar
status
Published
tags
personal
game
product
summary
Lisede okurken internet kafelerde Age of Empires, üniversite yıllarımda PES oynadım ama sonraki yıllarda ne mobilden ne de bilgisayardan oyun oynayan bir gamer olmadım. Bundan 4 yıl önce tam da pandeminin başladığı sıralarda kendime bir Xbox aldım. Hediye olarak gelen PES 2020’yi oynadım bir süre ama çok sık oynayan biri de olmadığım için Microsoft’un oyun kataloğu Game Pass’e üye olmamıştım.
type
Post
Photo by Sam Pak on Unsplash
Photo by Sam Pak on Unsplash
Lisede okurken internet kafelerde Age of Empires, üniversite yıllarımda PES oynadım ama sonraki yıllarda ne mobilden ne de bilgisayardan oyun oynayan bir gamer olmadım. Bundan 4 yıl önce tam da pandeminin başladığı sıralarda kendime bir Xbox aldım.
Hediye olarak gelen PES 2020’yi oynadım bir süre ama çok sık oynayan biri de olmadığım için Microsoft’un oyun kataloğu Game Pass’e üye olmamıştım. Ta ki bundan tam bir sene öncesine kadar. Meryem ile birlikte oynarız diye üye oldum ve oyunları karıştırmaya başladım.
Savaş, araba yarışı, nişancı oyunlarına ilgim ve çocuklara oynatmaya niyetim zaten yoktu. Platform, bulmaca, problem çözme, macera gibi oyunları karıştırırken hikayesi de olan bir şeyler baktım. Birlikte çok güzel oyunlar bulduk ve oynadık. Geçen sene başında Hatice henüz olayın farkında değildi ama ablası oynarken görünce bendeki oyun kolunu istemeye ve dahil olmaya başladı. Tabii ki hepsini oynayamıyor bu yaşında ama ablasının öğrettiği oyunları çok hızlı çözdü.
En önemli kuralımız -ben dahil- sadece hafta sonları oynayabilmemiz. Benim oynama sıram da artık Hatice oynamaktan sıkılınca geliyor. 😄
İkisinin birlikte oynadığı oyunlara ben karışmıyorum. Diğer oyunlar tek kişilikse ben başlıyorum oynamaya ve Meryem oynamak istediğinde ona devam ettiriyorum. Geçemediği veya cesaret edemediği kısımlarda bana veriyor. Ama çoğunlukla problemi onun çözmesini bekliyorum.
Atmosferini, hikayesini ve müziklerini beğendiğim oyunları hangi stüdyonun yaptığını, ekiplerinde kimlerin çalıştığını, müziğini kimlerin hazırladığını merak ediyor; kısa bir araştırma turuna çıkmayı da çok seviyorum. O yüzden aşağıda paylaştığım oyunlara dair kısa bilgiler ve bence önce çıkan özelliklerini paylaşırken bol bol da video ve link bırakıyorum. Nerede oynayacağınızı bilemediğim için oyunların web sitelerini başlıklarına link olarak bırakmaya özen gösterdim ki benim paylaşmadığım birçok bilgiye oralardan ulaşabilesiniz.
Sonuç olarak aşağıda paylaştığım oyunları şiddet içermediği için tavsiye ediyorum. Ama yine de çocuğu oyunla başbaşa bırakmamanız konusunda da uyarmalıyım. Birlikte oynamanız destek veya cesaret bekledikleri kısımlar olacağı için çok daha güzel olur.
Hazırsanız başlıyorum. 🚀

🎮 Pikuniku
💡Problem çözme, eğlence, işbirliği.
🕹️ Tek veya çift kişilik.
Meryem ile biz iki kişilik kısmını oynadık. Tek kişilik bölümü oynamaya fırsat gelmeden Hatice de oynamaya başladı. Dokuz bölümlük çift kişi oynanabilen kısmını neredeyse her haftasonu birlikte oynuyorlar. Artık karakterleri konuşturmaya, oyun içinde evcilik oynamaya bile başladılar. Hatice’ye göre oyunun adı: Minikunu 🤣
Video preview

💡Problem çözme, hikaye, yolculuk, macera.
🕹️ Tek kişilik.
Gerçekten çok güzel. Atmosferi, grafikleri, hikayesi, hele de müzikleri. Müthiş. Kendinizi bir Japon animesinin ana karakteri gibi hissedebilirsiniz oynarken. Karakter ve atmosfer çizimlerinde Studio Ghibli fimlerinden esinlenilmiş.
Video preview
Müziklerini Takeshi Furukawa isimli Japon müzisyen yapmış.
Oyundan bağımsız aç dinle, o kadar iyi.

🎮 Cocoon
💡Katmanlı problem çözme, hafıza.
🕹️ Tek kişilik.
Problemleri gittikçe katmanlaşıyor ve zorlaşıyor, zaman zaman beyin yakıyor. Bölümler arası geçişleri özellikle heyecanlı çünkü bölüm sonu canavarları var aşmanız gereken. Çok sağlam.
Video preview

🎮 Unravel
💡 Problem çözme, hikaye, yolculuk, fizik, macera.
🕹️ Tek kişilik.
Fizik kuralları konusunda oldukça öğretici bence. Karakter ip kullanarak bir yerlere ulaşmaya ve yola devam etmeye çalışıyor. Hikaye ve problem çözme konusunda da güçlü.
Video preview

💡 Problem çözme, hikaye, yolculuk, fizik, işbirliği, macera.
🕹️ Çift kişilik.
Aynı oyunun bir başka ve çift kişiyle oynanabilen versiyonu. Fizik kuralları yine önemli ama daha önemli olan bir şey varsa o da işbirliği. İkinci kişinin yardımı olmadan geçilemeyecek problemlerle dolu nefis bir yolculuk.
Video preview
Müzikleri harika. Her iki oyunun müziği Frida Johansson ve Henrik Oja ikilisine ait.

💡 Problem çözme, hikaye, yolculuk, macera, mühendislik.
🕹️ Tek kişilik.
Bir karakter, pek de alışık olmadığımız aracıyla problemli bir yolculuğa çıkar.
Video preview

💡 Problem çözme, hikaye, yolculuk, macera, mühendislik.
🕹️ Tek kişilik.
Aynı oyunun ikinci versiyonu. Yine problemli ve yine müthiş bir yolculuk. Grafik olarak ayrıca sanat eseri. Teknik olarak deniz üstünde veya altında gidebilen bir makinenin nasıl hareket ettirilebileceği ve çalıştırılabileceği konusunda da çok öğretici.
Video preview
Bir şey yapmadan yola devam edildiği kısımlarda müziklerini hayran hayran dinledim. Müziklerini yapan Joel Schoch çok ama çok sağlam iş çıkarmış.

💡 Problem çözme, hikaye, yolculuk, macera.
🕹️ Tek kişilik.
Distopik bir evrende geçiyor. Problem çözmenin ve yolculuğun ağır bastığı bir oyun.
Video preview

💡 Problem çözme, geometri, eğlence, bulmaca.
🕹️ Tek kişilik.
Mobilde olsa bağımlısı olunur diyorum ben buna.
Video preview

💡 Macera, yarış, karakter geliştirme.
🕹️ Tek kişilik.
İnsanın dağlarda bisiklet süresi geliyor oynayınca ama zor bir oyun. Ses konusuna iyi çalışılmış, doğa sesleri harika. Ben çok iyi oynayamıyorum ama yine de seviyorum. İlgilisi de çok sevecektir.
Video preview

💡 Tasarım, mimari, üç boyutlu düşünme.
🕹️ Tek kişilik.
Akarı kokarı olmayan, müziksiz, boş bir düzlemde evler inşa etme oyunu. Mimari ve üç boyutlu düşünme yeteneğine kesinlikle katkısı var.
Video preview

🎮 Bluey
💡 Problem çözme, macera, eğlence, dil gelişimi.
🕹️ Tek veya çift kişilik.
Meryem ile Hatice’nin Pikuniku’dan sonraki eğlencesi. Çizgi film olarak zaten izliyorlardı, oyunu çıkınca çok sevindiler. Dört karakterden birini veya ikisini seçebiliyorsunuz. İki tane daha oyun kolu olsa muhtemelen 4 kişi de oynanabilir. Eğlenceli, hareketli ve bence en ağır basan özelliği İngilizce dil gelişimine katkıda bulunması. Kimi zaman diyaloglarla çözülen problemler var. Her şeyi anlamasalar da yabancı dil kulak dolgunluğu bakımından çok iyi.
Video preview

💡 Problem çözme, hikaye, işbirliği, macera.
🕹️ Çift kişilik.
Yukarıda bahsettiğim oyunlardan önce görmüştüm bu oyunu ama hikayesini okuyunca Meryem biraz daha büyüdükten sonra oynarız diye kenara bırakmıştım. Ekranın bölünmüş olması ve bazı yerlerde kamera açısını değiştirme ihtiyacı oynamayı biraz zorlaştırsa da zevkli ve maceralı bir oyun.
Hikayenin (boşanmayı düşünen anne baba) işlenişi bakımından çocuğunuzun kötü etkilenebileceği bir ihtimal olacaksa oynamadan önce dikkatli olmanızda fayda var. Açılışta, henüz kontrolün bizde olmadığı ve izlemeden geçemediğimiz kısımda anne, baba ve çocuğun birbirleriyle olan konuşmalarını kendi çocuğunuza anlatırken zorlanabilirsiniz.
Video preview

🙏 Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı olabilmişimdir.
👍 Arkadaşlarınıza ve tanıdığınız anne babalara bu yazıyı tavsiye etmeyi unutmayın.
🔍 Çeşitli YouTube Kids kanalları tavsiye ettiğim yazı da ilginizi çekebilir.

© Bekir Arslan 2008 - 2024