Çocukların güvenle izleyebileceği YouTube Kids kanalları

date
Mar 29, 2022
slug
cocuklarin-guvenle-izleyebilecegi-youtube-kids-kanallari
status
Published
tags
personal
movie
summary
Günümüz şartlarında istisnasız her anne babanın bir gün karşılacağı konuların başında çocuğunun bir şeyler izlemeye başlaması gelir sanırım. Birçok anne baba çocuğunun ne izleyeceğini takip ve kontrol etmek ister. Şahit olduğum kadarıyla azımsanmayacak sayıda anne baba da çocuğun eline telefonu veya tableti verip onu kendi halinde bırakabiliyor.
type
Post
notion image
Günümüz şartlarında istisnasız her anne babanın bir gün karşılaşacağı konuların başında çocuğunun artık bir şeyler izlemeye başlaması gelir sanırım. Birçok anne baba çocuğunun ne izleyeceğini takip ve kontrol etmek ister. Şahit olduğum kadarıyla azımsanmayacak sayıda anne baba da çocuğun eline telefonu veya tableti verip onu kendi halinde bırakabiliyor. Biz ilk çocuğumuz Meryem’e bunu yapmadık çok şükür, izlemek istediği şeyleri öncesinde kontrol etmeye çalıştık. Ve izleme cihazı olarak telefonu eline kesinlikle vermedik. Ya televizyondan ya da tabletten izledi.
Netflix’in çocuk kısmını bir ara kullanalım dedik ama televizyondan bile olsa kontrolü kaybetmeye başladığımızı anlayınca onu kaldırdım. YouTube Premium özelliğiyle sadece televizyondan açacak şekilde izlemeye başlamıştı, sonrasında pandemiyle birlikte tabletle daha çok izlemeye başladı. Gittiği anaokulunun online eğitim yapması da biraz etkilemişti aslında bu durumu. O zaman da imdada YouTube Kids yetişti. YouTube Kids Türkiye’ye açılmadan önce tabletin ülke ayarlarını değiştirerek kurmaya çalışmıştım ama ebeveyn ayarları o zamanlar aktif değildi. Türkiye’ye açıldıktan sonra bu özellik de gelince derin bir nefes aldık. Artık kontrol tamamen bizdeydi. Şu an tek izleme cihazı tablette İngilizce uygulamalar ve birkaç oyun haricinde sadece YouTube Kids kurulu. Zamanla iyi kanalları aramaya koyulduk. En çok da Semra araştırdı, okudu, inceledi onayladı, bana iletti ben de tabletindeki uygulamaya o kanalları dahil ettim. Hakkımı vereyim benim de birkaç iyi kanal bulmuşluğum vardır. 😎
Zaten zarar verebileceğini düşündüğümüz kanalları onaylamadık uygulamada ama İngilizce olanları özel olarak seçtik diyebilirim. Madem burada vakit harcıyor, bari yabancı dile maruz bırakalım ki ayrıca bir işe daha yarasın diye düşündük. İngilizce konusunda faydasını da görüyoruz açıkçası. Henüz konuşmaya doğrudan etkisi olduğunu düşünmesem de kelime hazinesi ciddi oranda arttı. Bu bile büyük faydası olduğunu gösteriyor, sonrası zamanla kazanılacak yetenekler.
Özetle kendi çocuğumuzun güvenle izleyebileceği, izlerken de hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenebileceği kanalları uygulamada onaylanmış olarak işaretledim. Aşağıda paylaşacağım kanallar haricinde bu uygulamada başka hiçbir kanala ulaşamıyor. YouTube Kids kullanıyorsanız bu özelliği kullanıyor olduğunuzu tahmin ediyorum.
Yakın zamanda birkaç arkadaşımız bizden YouTube Kids’ten örnekler isteyince ben de bu kanalları bir amme hizmeti olarak toparlamak ve paylaşmak istedim. Damdan düşenin halini damdan düşen anlayacağı için anne babalara bir faydamız olsun diye düşündüm. Her bir kanalı uygulamada onaylamadan önce en az birkaç tane videosunu izlediğimizi, kanalı genel olarak taradığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Ama yine de siz de onaylamadan önce bir bakın, kendinizce sıkıntılı olduğunu düşündüğünüz bir kanal varsa eklemeyin, rahat dururken şimdi vebale girmeyelim. Lafı çok uzatmadan dilerseniz bizim seçtiğimiz kanallar hangileri onlara bakalım.
notion image
Yanlış hatırlamıyorsam Meryem’e YouTube’dan bir şeyler açmaya başladığım sıralarda keşfettiğim ilk kanallardan biri bu olabilir. Aşağıdaki tüm kanallar arasında benim de ilk favorim kesinlikle bu. Meryem hala hiç sıkılmadan izliyor.
notion image
Bir ara Türkçesinin de olduğunu Meryem fark etti Türkçe izlemek istedi ama İngilizcesinde ben ısrar ettim. Çok diyalog olmasa da temel bazı konuşmalar faydalı olabiliyor.
notion image
Okumaya başladığında hikaye kitaplarını da aldım. Gün içinde zaman zaman baba biliyor musun diye başlayıp bu karakterlerin neler yaptığını anlatabiliyor. Bilen biliyor zaten ama keşke İngilizcesi de olsaydı dediğim ender dizilerden Rafadan Tayfa.
notion image
Tek eksiği konuşma olmaması. Bir ara çok fazla izliyordu, zaman zaman tekrar bakabiliyor. Ama sevme sıralamasında bence Meryem’in ilk 5’inde rahatlıkla kendine yer bulur Chicky.
notion image
İlk sıralara alma konusunda tereddüt ettim ama Meryem’in bu sıralar en çok sevdiği ve eğlendiği filmler Bluey’den geliyor. İngilizce konuşmalarının yoğun olması en büyük faydası. Hatta bu sıralar hem bunu izleyip hem de resim defterini alarak burada gördüğü bazı şeyleri çizmeye başladı.

Her birine maalesef açıklama yazamayacağım ama isminden içeriğini tahmin edebileceğiniz ve her birini incelemenizi tavsiye edeceğim diğer kanallar ise şunlar:
🙏 Teşekkürler
Umarım sizler ve çocuklar için faydalı bir liste olmuştur. Buraya kadar okuduğunuz ve beğendiyseniz yazıyı paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim. Yeni kanal önerilerilerine de açığım, benimle paylaşırsanız ayrıca mutlu olurum.
 

© Bekir Arslan 2008 - 2024